Magasinet

TÄVLING: Vinn succéboken "Noras val"!

Övrigt Odödlig, synsk eller kanske förmågan att susa fram bland molnen? Berätta vilken superkraft du helst skulle vilja ha och du kan vinna den spännande succéboken "Noras val"!

“Fallen ängel” har översatts till över 15 språk, och uppföljaren “Förlorad ängel” flög rakt in som nummer två på New York Times bestsellerlista. Nu släpps den spännande tredje boken i Becca Fitzpatricks succéserie om de förföriska änglarna.

Allt du behöver göra för att ha chansen att vinna boken är att BERÄTTA VILKEN SUPERKRAFT DU HELST SKULLE VILJA HA OCH MOTIVERA VARFÖR, antingen här i kommentarerna eller i ett mejl till tavling@ungdomar.se.

TÄVLINGEN ÄR AVSLUTAD!

Lycka till!

Om "Noras val!":
Nora vaknar upp på en kyrkogård utan att veta hur hon hamnat där. Hon minns inget av att ha varit kidnappad, men snart inleds en intensiv jakt på vad som hänt.
Vad är det för svarta ”hallucinationer” Nora får och vad är det hennes familj och vänner försöker mörka när de uppmanar henne att inte titta bakåt? Jakten på hennes kidnappare utvecklas allt mer till en kamp för att stoppa en man som har makten att krossa allting som Nora och Patch har kämpat för – och deras kärlek – för evigt!


”Det är spännande. Lite sexuell dragning. Lite kärlek”
Johanna Lindbäck – Bokhora

”De nya änglarna är trotsiga, sexiga och modemedvetna”
Steven Ekholm – DN

18 kommentarer

  1. Avatar
    Hannah Wallin
    Jag vill ha kraften att kunna skifta skepnader. Att t.ex byta skepnad till ett djur, en annan människa, mytologiska djur eller en annan sorts form som vatten och träd. Varför? Jo för om man skall på ett så kallat "Mission Impossible"-uppdrag har man mycket nytta av att smälta in och komma ens fiende på mycket när håll. Och att vara någon annan en dag skulle vara som att, vakna upp en helt vanlig morgon och tänka... vem skall jag vara idag eller kanske skall jag byta ut n´min hårstil, ögonförg eller hudfärg. Det skulle vara fett grymt.
  2. Avatar
    Konsten att heala en dator från alla virus som den har dragit på sig. Bara lägga handen på datorn och vips så skulle datorn vara som ny fast utan att alla program och inställningar ändras. Vem har inte suttit och svurit över att datorn kraschat eller liknande.
  3. Avatar
    Hej ulle vilja ha kraften att kunna hela och trösta all sorg ,smärta och ta bort cancern helt från personer
  4. Avatar
    Jag skulle vilja se gott och ont i mäniskor som om dom till exempel ljuger.

    Varför? Jo för att då kan man göra världen lite mer trygg.
  5. Avatar
    Jag skulle vilja göra folk gladare genom ett leende eller ögonkontakt. Det skulle inte ta bort personens problem, men personen skulle bli på bättre humör.

    Motivering: Det är väldigt jobbigt att umgås med sura personer...
  6. Avatar
    Kraften att kunna teleportera sej tillbaka tillbaka i tid och rum. Tänk lixom att kunna åka tillbaka och se om Jesus osv faktiskt existerade. Hur Hitler levde sitt vardagsliv. Och även testa att ändra lite.. "SMÅSAKER" för att se hur tiden ser ut i nudagen.
  7. Avatar
    Jag skulle vilja kunna hela människor. Jag hade tänkt skriva att jag ville vara odödlig först, men om man kan hela människor (inklusive en själv) så är det ju i princip som att vara odödlig. Fast skillnaden är att man skulle levt för alltid om man hade varit odödlig och det hade jag nog inte velat. För tänk när alla ens vänner och familj dör och man själv fortsätter att leva. Nej, då är det bättre att ha förmågan att hela människor, på så sätt kan man själv välja när man är redo att lämna jordelivet.
  8. Avatar
    Hmm, skulle vilja ha förmågan att kunna läsa av människor känslor, inte tankar dock, de får folk gärna hålla för sig själva. Men liksom veta hur de känner sig,jag tror det kallas för telempati, fast då känner man hur de känner sig.

    Jag vet inte hur jag ska motivera det här...
    Alltid tyck att det skulle vara skit coolt bara. Fast kunna flyga är väl också bra. Men jag antar att jag är en sån som ger folk för många chanser och som ibland kallas för att vara naiv och om jag visste hur folk kände så...Äh whatever
  9. Avatar
    Jag skulle vilja kunna få människor att tända på olika saker. Vore det inte kul att få homofober att plötsligt längta efter att ha en stor hårig kuk i analen, eller att få alla människor i peta att stenhårt spänna på ekorrar och andra smådjur. Det roligaste skulle iallafall vara att få jimmie Åkesson att köra en neger på offentlig plats.

    min motivering är att det skulle bli en mycket roligare plats... iallafall för mig;)

    p.s: jag skulle få folk att älska att sticka upp bananer, gurkor och annan avlång eller runda frukter lååångt upp i röven för att sedan ta ut dem och äta de med smällt chocklad eller något annat smaskigt.
  10. Helt okej böcker. Värdelös översättning därimot.
  11. Eller så kommer man på att man tänker på en annan serie med samma namn. Yey -.-
  12. Kraften att alltid ha nybryggt kaffe nära tillhands. Behöver jag verkligen motivera?
  13. Skulle vilja ha kraften att omvandla mig själv till ett element beroende på humör. om jag var arg = eld tex
  14. Jag skulle vill tala med enhörningar

    o o

    _________
    _
  15. Kraften att lära sig hur hjärnan fungerar. Hur allt sitter ihop. Det är ett olöst mysterium det där, hjärnan. Det skulle jag önska!
  16. Avatar
    Kunna kontrollera, bilda och leda energi på nått sätt vore ju rätt coolt. Det skulle göra mig allmänt cool för man kunde använda kraften för att slåss mot andra och det skulle vara en bra sak för världen då jag skulle kunna lösa energifrågan på ett miljövänligt sätt. hoho xD
  17. Det skulle nog bli något så klassiskt som att flyga! Visst vore det fint med en massa annat märkvärdigt, men flyga på ett vettigt sätt vore kalas.

    Skulle behöva körkortet jag inte har ännu mindre då, och det skulle vara jättesmidigt för att ta mig till jobb, för att handla och såna saker.

    För att inte tala om alla platser som skulle gå att besöka utan någon kostnad. Skulle inte heller behöva oroa mig för att ramla ner från saker (inte för att det händer ofta), men skulle kunna göra mycket roligt!
  18. Då var tävlingen avslutad och vinnarna kontaktade. Bättre lycka nästa gång till er som inte vann! [smile]

Skriv kommentar

Din kommentar måste godkännas innan den visas på sidan!