 |
xparn  8 feb 2010 22:33
| | Det är helt naturligt att män är otrogna. Det påstår biologen och sexologen Anna Zeffer. Hon citerar – ja, det är en manlig drift att ha sex med så många som möjligt. Hon säger att det finns skillnader mellan kvinnors biologiska drifter och mäns. Hon menar att människor helt och hållet är en biologisk varelse, som styrs av drifter och behov från tiden i grottorna. -Och för männen handlar det om att få så mycket avkomma så möjligt och att sprida sina gener, menar hon. -Att männen känner så kan det inte rå för. -Däremot kan de välja vad de vill göra med sina drifter, tillägger hon. Kvinnan är bunden vid barnet genom graviditet och amning, och styrs inte av samma behov. För kvinnan handlar sex om att upprätthålla mannen....
Vad tror ni?
|
|
| |
|
 |
 |
Myksa P  8 feb 2010 22:35
| | Kvinnor är otrogna minst lika mycket som män - fast de är bättre på att dölja det. Och sex handlar om så mycket mer än fortplantning så jag tycker den där "biologen och sexologen" ska sluta uttala sig. ![[zzz]](/gfx/smilies/zzz.gif)
...tycker/tror jag iaf.
|
|
| |
|
 |
 |
Myksa P  8 feb 2010 22:35
| | Jag tycker hon är helt blåst alltså...
...tycker/tror jag iaf.
|
|
| |
|
 |
 |
Bara Ta Allt P  8 feb 2010 22:36
| | Tror att biologer ska hålla sig till molekyler och ge fan i verkligheten.
Allt du behöver ha, gör du rätt i att ta!
|
|
| |
|
 |
 |
Macktorsken  8 feb 2010 22:43
| | Liberalare har alltid mest.
Nu vill jag åka hem, men jag har inget hem så jag åker vart jag vill.
|
|
| |
|
 |
 |
ennie  8 feb 2010 22:43
| | ja, det är väl sant men naturligt är inte samma som bra ![[zzz]](/gfx/smilies/zzz.gif)
|
|
| |
|
 |
 |
Crypto P21  8 feb 2010 23:01
| | xparn: Vad tror ni?skitsnack / det som ennie sa ![[zzz]](/gfx/smilies/zzz.gif) trevligt att hon vill ge män en "giltig" anledning till att få vara otrogna
Kryptonite is not a weakness, it is a challenge
|
|
| |
|
 |
 |
agitation  8 feb 2010 23:04
| | "Varför ser du så arg ut? Det är inte mitt fel att jag måste avreagera mig på dig! Det är min natur som kvinna.
Gosh, det fattar ju alla."
|
|
| |
|
 |
 |
Videovåld  8 feb 2010 23:05
| | Att hon är dum i huvudet och ingen borde publicera hennes tankar/åsikter/artiklar/svammel.
|
|
| |
|
 |
 |
Ögon i en plåthink  8 feb 2010 23:09
| | ennie: ja, det är väl sant men naturligt är inte samma som bra ![[zzz]](/gfx/smilies/zzz.gif)
|
|
| |
|
 |
 |
OF 5 P21  8 feb 2010 23:12
| | tycker bara tanken på det är stört
Power decides, Precision wins.
|
|
| |
|
 |
 |
emery  8 feb 2010 23:12
| | Ja hon har ju rätt.
|
|
| |
|
 |
 |
Kablash__ P20  8 feb 2010 23:13
| |
The ones I made pay were never the ones who deserved it, and the ones who
deserved it will never understand it.
|
|
| |
|
 |
 |
Nachac P19  8 feb 2010 23:14
| | För män är ju bara bestialiska djur som inte kan göra annat än följa primära drifter och impulser. Av samma anledning bör de heller inte straffas vid våldtäkt, särskilt inte om kvinnan var lättklädd.
Knowledge, Love and Understanding
|
|
| |
|
 |
 |
isola F  8 feb 2010 23:23
| | Gissar att någon varit otrogen mot Anna.
161 cm
|
|
| |
|
 |
 |
Istäcke F17  8 feb 2010 23:50
| | Kvinnor är ofta också otrogna. Och sex handlar självklart numera om mer än bara fortplantning. Helt och hållet för till exempel homosexuella i alla fall, det är då säkert.
Kom tillbaka - om inte för evigt, så ändå för en stund
|
|
| |
|
 |
 |
Mawns P20  9 feb 2010 02:47
| | Jag tror inte att hon förstår det här med "civilisation"
|
|
| |
|
 |
 |
FreeWay89 P  9 feb 2010 04:57
| | Helt fel tror jag nog inte att det är. Visserligen som det sagts tidigare att vi inte har sex nödvändigtvis för att fortplanta oss längre. Dock är biologin djupt rotat i oss.
|
|
| |
|
 |
 |
internet  9 feb 2010 06:38
| | jag har inte tid att svara pga allt knull !!!!
vakum |
|
|
| |
|
 |
 |
Videovåld  9 feb 2010 07:54
| | internet: jag har inte tid att svara pga allt knull !!!! DU svarde u nu!
|
|
| |
|
 |
 |
Videovåld  9 feb 2010 07:56
| | Jag tror ann ef är man, det är nog bara ett anagram.
Tror hon heter
Farez Fenna
Egentligen
MAN!
|
|
| |
|
 |
 |
internet  9 feb 2010 07:58
| | Videovåld: DU svarde u nu! f*n !!!!w
vakum |
|
|
| |
|
 |
 |
ohfckyou F  9 feb 2010 08:06
| | Myksa: Jag tycker hon är helt blåst alltså...
what would effy stonem do?
|
|
| |
|
 |
 |
Anarkandi  9 feb 2010 08:30
| | Tycker inte biologer ska snacka om vad som är naturligt eller ej. Låt oss vanliga människor avgöra det utifrån vår egen synvinkel?
|
|
| |
|
 |
 |
Stringburka  9 feb 2010 09:11
| | Alltså, även om hon uttrycker sig klumpigt så tror jag inte att det är en helt förkastlig hypotes att män har större intresse av att ha sex med många än kvinnor har. Både män och kvinnor har ju som evolutionärt mål att föra sina gener vidare. De är intresserade av att så mycket avkomma som möjligt ska överleva.
Däremot skiljer ju sig processerna för att skaffa avkomma. En kvinna behöver bli gravid, bära barnet i 9 månader och då vara extra utsatt för alla former av risker, föda och även där riskera att dö. Sedan måste hon amma och även då är hon extra utsatt för rovdjur och svält. Detta är en stor risk, och "back in the days" var det inte något man kunde göra många gånger i livet. En man behöver jucka i två minuter och sedan tar kvinnan hand om resten till barnets födelse.
Utifrån detta känns det ju rätt logiskt att en hona skulle arbeta hårt på att när hon blir gravid så ska det bli med ett starkt och levnadskraftigt barn - hon letar efter den ultimata partnern. Hanar däremot kan ju spruta i nästintill obegränsat antal honor, och då känns det ju logiskt att de skulle vilja sprida riskerna - kan de ligga med tio kvinnor så har de tio gånger så många barn, och risken att alla dör är mindre.
På det sättet kan jag förstå vad hon menar med att det är "naturligt för män att vara otrogna"; eftersom hela grejen med "trogenhet" är relativt ny, är det hon vill få fram nog snarare att det är naturligt för män att ligga med många. Av TS inlägg att döma så lägger hon inte någon värdering i det hela - hon säger inte att det är mer okej för män att vara otrogna eller något sådant - hon säger bara att män har en drift att ligga med så många som möjligt, vilket för mig känns väldigt logiskt.
Och så länge vi utesluter tron på det övernaturliga så ÄR vi "helt och hållet en biologisk varelse". Det betyder inte att vi inte tar avtryck från kultur och miljö, men allt ligger i grunden biologiskt. Naturligtvis har vi något som åtminstone liknar "fri vilja", i det att vi kan överväga olika alternativ och om instinkten säger "ligg runt" och kulturen säger "var trogen", då står man ju inför ett val så att säga.
tl;dr Jag tror inte att hon är dum i huvudet som många sagt, bara väldigt dålig på att uttrycka sig.
Alla känner nån från Jôttebårj
|
|
| |
|
 |