Forumet

Ska mannen ha rätten att avbryta partnerns graviditet ?

820 170
Ja - Mannen har rätt att neka oönskad graviditet i ett förhållande.


Ja om förhållandet är upplöst - Mannen har rätt att neka i ett upplöst förhållande.

nej - Som vanligt.


I ett upplöst förhållande är fadern skyldig att betala för ett oönskat barns uppehälle som går till moderns konto, vilket är inte en kompromiss när fadern tyckt nekat barnet.



Vad tycker ni ?
Ja - Mannen har rätt att neka oönskad graviditet i ett förhållande.


Ja om förhållandet är upplöst - Mannen har rätt att neka i ett upplöst förhållande.

nej - Som vanligt.


I ett upplöst förhållande är fadern skyldig att betala för ett oönskat barns uppehälle som går till moderns konto, vilket är inte en kompromiss när fadern tyckt nekat barnet.



Vad tycker ni ?
Czar:

Ja (Du röstade på detta alternativ)


Självklart, när ungjäveln väl är ute så är den ju helt plötsligt bådas ansvar. Såvida man inte nekar och vägrar ett faderskapstest (protip). Sedan är det ju bara fullständigt idiotiskt att behålla ett barn när inte båda parterna vill ha det, inte direkt optimalt att sätta ett sådant barn till världen.
Czar:

nej (Du röstade på detta alternativ)


Absolut inte. Håller med

framtidskon:

hur ska detta tvång gå till
polisingripande, bältsäng, tvångssövning innan operationen?


det vore ju helt jävla vidrigt och traumatiserande. Det inte lika jävligt för män att betala för sin avkomma som att kvinnor ska misshandlas och tvångsopereras.
Mawns:

Nä, låt honom ta sitt jävla ansvar. Om han är dum nog att ligga med någon utan skydd/lita på tjejer så har han bara sig själv att skylla.


Med den logiken kan ju kvinnor också få skylla sig själva när de släpar hem en man efter krogen och blir våldtagen därpå.

Det finns absolut inget fel med att lita på människor. Och när det kommer till att sätta sin tillit till någon ur det motsatta könet så har männen det betydligt enklare än kvinnor enligt mina erfarenheter.

Vi verkar dessvärre vara mer naiva och lättmanipulerade. De ridderliga idealen finns inom oss. Kan de bara spela tillräcklig teater så kan de få alla sina önskningar uppfyllda av en man.

Finns det skydd mot att kvinnor inte ska bli utnyttjade i samhället så ska män också få ha det. Annars kan vi gå tillbaka till ett konservativt samhälle med konservativ värdegrund med könsroller där könen har ömsesidiga förpliktelser.
genus:

det vore ju helt jävla vidrigt och traumatiserande. Det inte lika jävligt för män att betala för sin avkomma som att kvinnor ska misshandlas och tvångsopereras.


Att betala underhåll för en unge man valt att avsäga sin kontakt med under 18 år skulle jag säga väger rätt jämt upp mot tvångsaborteringar. Saknar mannen dessutom en vettig inkomst och går på social-bidrag så hamnar (om jag inte minns helt fel) det på en skuld.

Sker hela processen under milda omständigheter, vilket kvinnan har en möjlighet att påverka, så borde det inte bli så traumatiskt för kvinnan. Handlar om inställning.
Rudolf kügersmatter:

Att betala underhåll för en unge man valt att avsäga sin kontakt med under 18 år skulle jag säga väger rätt jämt upp mot tvångsaborteringar


Mm okej. Jag går och frågar en del av Verklighetens Folk: min pappa som fick barn med en tjej när han var under 18 (och hon med för den delen) pga. slarv:

Jag: Pappa, är det värre att betala underhåll för en unge man valt att avsäga sin kontakt med under 18 år lika illa som att en tjej skulle behöva gå igenom en tvångsabort?

Han: Men gud det går inte att jämföra på det sättet. Det är såklart en olycklig situation att vara i, och visst är det jobbigt att ha ett barn man inte vill ha men det skulle inte funka på det sättet. Det finns inte direkt någon lösning. Vilken dum tes.
------

Och nej, det är inte lika illa att som man (som i genomsnitt tjänar mer pga. sitt kön) att betala för att ett barn som han har varit med att skapa en dräglig framtid. Jag tycker inte att någon som har blivit lurad av sin partner (typ att den lurar att den går på p-piller och aktivt försöker bli med barn trots att mannen inte vill) kanske inte ska behöva betala, men har man slarvat med skydd båda två och skitit i det så får man fan bita i det sura äpplet och leva med det.
Förstår inte riktigt frågan så jag röstar inte, men tycker inte man ska kunna tvingas att försörja ett barn man inte vill ha. Om en kvinna behåller ett barn mot pappans vilja, oavsett om de är i ett förhållande eller inte, får hon vara beredd att försörja det själv. Att mannen borde använt preventivmedel är ett jättekonstigt argument. Man kan bli gravid trots att man använder det, och kvinnor kan ju även ljuga om att de tar p-piller (även om jag tror det är väldigt ovanligt). Precis som att kvinnor inte ska tvingas på barn de inte vill ha genom abortförbud (eller manlig vetorätt över deras kropp) ska inte männen tvingas på barn de inte vill ha.

Däremot borde det finnas ett mer utvecklat stöd från samhället till ensamstående föräldrar. Samhället utgår i princip från att alla familjer har två inkomster, och det är väldigt svårt att klara sig som ensamstående förälder.
Monty Cantsin:

Det ska vara ett ärende mellan båda parterna där ett ja alltid väger mer än ett nej


Då skulle du ju röstat nej [crazy]

Alla som röstar ja är ju för tvångsabort så fort förhållandet tar slut eller ett barn inte passar just då. Jag håller absolut med om att det inte är en optimal situation för barnet att födas in i, men det är ändå mamman som alltid har sista ordet - och det tyngsta.
Sen begriper jag övht inte hur man som frisk människa någonsin kan vända sitt eget barn ryggen. Kan förstå om det handlar om ett vuxet barn som torterat, våldtagit och mördat folk - men aldrig ett litet spädbarn som inget ont gjort utom att födas. Det är ingen som säger att den föräldern måste bo med barnet, men kontakt ska de i alla fall ha. Jag förstår inte hur man inte kan vilja ha det, och hur man kan vilja undanhålla pengar (hur fattig man än är) från sitt barn.
Vad man än känner för barnets andra förälder så är det ju helt galet att låta det gå ut över sitt eget kött och blod. Gör man någon gravid så får man ta sitt ansvar som en vuxen människa och inte ställa sig och böla som en liten unge. Vet du med sig att du är en sådan människa så är nog inte samlag någonting för dig.
Rudolf kügersmatter:

Med den logiken kan ju kvinnor också få skylla sig själva när de släpar hem en man efter krogen och blir våldtagen därpå.


[shake]
På vilket sätt är en våldtäkt samma sak som frivilligt sex? [shake]
Våldtäkt = tvång från en av parterna, den andra ville alltså inte ha sex övht
Frivilligt samlag = alla parter vill ha sex och har precis lika stort ansvar för preventivmedel etc
Zapzap:

Det ska va lika.


Det är klart att det inte ska vara när det handlar om bara den enas kropp. Självklart är det själviskt och ickeoptimalt att skaffa ett barn när den andra föräldern inte önskar dess ankomst, men det går inte att med våld tvinga någon att utföra en abort. Vi lever väl för fasen inte i Somalia utan i ett civiliserat samhälle.

Monty Cantsin:

menar alltså att ett ja till abort väger mer än ett nej


Mjo fast det går ju inte att tvinga någon till abort med våld. Sålänge barnet är i din kropp så bestämmer du ju vad som ska hända med det sålänge du inte gör illa det på något sätt (abort borträknat då).
OM man utgår att modern har bedragit partnern och använt personens säd för få barn samt uppehälle, är det bara mannens fel som är den lurade ? Isåfall kan man påstå att det kränker männens frihet att ha sex om en del kvinnor utnyttjar systemet på det viset. Eller om man ska börja med ett avtals papper innan har samlag.

_

isola:

Det är klart att det inte ska vara när det handlar om bara den enas kropp. Självklart är det själviskt och ickeoptimalt att skaffa ett barn när den andra föräldern inte önskar dess ankomst, men det går inte att med våld tvinga någon att utföra en abort.


Tycker du att fadern har skyldigheten att försörja ett oönskat barnet ?
Czar:

nej (Du röstade på detta alternativ)


Vad skulle man göra om modern vägrade? tvångsabort!? Inte okej i en demokrati tycker jag...

Byråkratjäveln:

Jag förstår inte varför mannen skulle behöva betala för något han inte önskat. Vill kvinnan behålla barnet trots att mannen motsäger sig beslutet så får hon ta ansvar för det.


Så det är bästa alternativet till att en man ska slippa betala pengar till ett barn är att göra ett övergrepp på en annan människa..?
elverpigen:

Ojojoj en dryg tusenlapp i månaden från det att han har råd med det. Innan dess kurrar dörsäkringskassan biffen. Tungt ekonomiskt ansvar. [rolleyes]


1000 kr i månaden i 18 år - 21 år, beroende på när barnet går ut gymnasiet är över 200.000 kr.. En ganska tuff summa för ett barn man inte vill ha kontakt med eller ens önskade från första början. Och betalar F-kassan så blir man skyldig dem pengar istället.

Feminister snackar om jämställdhet, men hur jävla jämställt är det att kvinnan har allt att säga till om när det gäller en graviditet och mannen inget, trots att båda har avlat fram den?
clickclack:

1000 kr i månaden i 18 år - 21 år, beroende på när barnet går ut gymnasiet är över 200.000 kr.. En ganska tuff summa för ett barn man inte vill ha kontakt med eller ens önskade från första början. Och betalar F-kassan så blir man skyldig dem pengar istället. Feminister snackar om jämställdhet, men hur jävla jämställt är det att kvinnan har allt att säga till om när det gäller en graviditet och mannen inget, trots att båda har avlat fram den?


Hade det varit män som bar barn i många månader hade det varit männen som haft sista ordet. Graviditet är det enda man inte kan få jämställt eftersom det finns en obvious biologisk skillnad. Jag är inte för övergrepp, därför är jag i te heller för tvångsaborter.
Czar:

nej (Du röstade på detta alternativ)


Alla som svarar något annat måste antingen ha tänkt lite konstigt eller ha en fruktansvärd människosyn (läs: är Zappetta eller Dewnis)

sincan:

Såvida man inte nekar och vägrar ett faderskapstest (protip).


Inte så väldans protip med tanke på att farbror blå kommer och hämtar personen i fråga i sådana fall.
fattar ni inte att ni blandar ihop 2 helt olika frågor när ni snackar.
1, ska mannen ta ekonomiskt ansvar för ett barn han inte önskat sig
2, ska samhället med våld tvinga en kvinna till abort ifall fadern säger så.

det är inte två alternativ att ställa mot varandra, det är två helt olika saker.