Forumet - Hjälp med matte!

Hjälp med matte!

2274 0 13

Spana också in:


Philipim: Även om blir 25/0,85 =29,41 (avrundat blir det 29)...


lakebeach: Bör egentligen avrundas till 29, men boken vill kanske av någon anledning avrunda till närmaste tiotal.
Makes sense dock
tänk logiskt att du har ett givet bortfall och vill ha en given kvantitet så då måste du avrunda uppåt.
exempel om du får en uppgift som frågar hur många godisar du kan köpa med 11 kronor om varje godis kostar tre så är svaret 11/3 = 3,666667 och avrundar du det så blir svaret 4 men det är i ju felaktigt eftersom med en given budget på 11 kronor och ett önskat inköp på 4 stycken godisar blir det 4*4=12 och då hamnar du utanför din givna budget

Ni har matematiskt rätt men om svaret hade blivit att plantera 29,4 blommor så tja hur planterar du 0,4 frön? plockar du upp det halvvägs genom eller skär du det i bitar?

Edit: Svaret står även ovanför, såg inte det men Kudos till Anders

Pappbox:


Makes sense dock
tänk logiskt att du har ett givet bortfall och vill ha en given kvantitet så då måste du avrunda uppåt.
exempel om du får en uppgift som frågar hur många godisar du kan köpa med 11 kronor om varje godis kostar tre så är svaret 11/3 = 3,666667 och avrundar du det så blir svaret 4 men det är i ju felaktigt eftersom med en given budget på 11 kronor och ett önskat inköp på 4 stycken godisar blir det 4*4=12 och då hamnar du utanför din givna budget

Ni har matematiskt rätt men om svaret hade blivit att plantera 29,4 blommor så tja hur planterar du 0,4 frön? plockar du upp det halvvägs genom eller skär du det i bitar?

Edit: Svaret står även ovanför, såg inte det men Kudos till Anders
Du har helt rätt min vän. Glad

Gick lite för fort i tankarna tidigare i dag, och tänkte mer på siffrorna än på vad uppgiften egentligen handlade om.

Pappbox:


Makes sense dock
tänk logiskt att du har ett givet bortfall och vill ha en given kvantitet så då måste du avrunda uppåt.
exempel om du får en uppgift som frågar hur många godisar du kan köpa med 11 kronor om varje godis kostar tre så är svaret 11/3 = 3,666667 och avrundar du det så blir svaret 4 men det är i ju felaktigt eftersom med en given budget på 11 kronor och ett önskat inköp på 4 stycken godisar blir det 4*4=12 och då hamnar du utanför din givna budget

Ni har matematiskt rätt men om svaret hade blivit att plantera 29,4 blommor så tja hur planterar du 0,4 frön? plockar du upp det halvvägs genom eller skär du det i bitar?

Edit: Svaret står även ovanför, såg inte det men Kudos till Anders
Du har nog helt rätt. Tack så mycket :)