Forumet - magsår?

magsår?

268 1 10
Hejsan. är lite orolig över min kropp, har haft mer ont i huvudet mer än vanligt dom senaste dagarna så jag har tagit ganska många huvudvärkstabletter. Efter några dagar är det blod ( ganska mycket ) i min avföring, blodet är ljusrött . Och jag får ofta ont i mest övre delen av magen. Låter detta som magsår? ifall inte, vad kan det annars vara? tacksam för svar :)

Spana också in:

Om blodet är ljusrött betyder det att det kommer från tjock- eller ändtarmen och inte hunnit koagulera. Det kan till exempel uppstå när man är magsjuk och måste tömma tarmen ofta. Kommer det mycket blod (dvs. inte bara några droppar på pappret när du torkar dig) tycker jag du ska kontakta sjukvårdsupplysningen eller din vårdcentral.

Om blodet har levrat sig när det kommer ut, och får avföringen att se väldigt mörk eller svart ut, kan det handla om ett blödande magsår, vilket är mycket allvarligt. Här kan du läsa mer om magsår: http://www.vardguiden.se/Sjukdomar-och-rad/Omraden/Sjukdomar-och-besvar/Magsar/

Angående värktabletter ska du aldrig ta mer än rekommenderad dos. Vissa värktabletter irriterar i magsäcken och kan orsaka magont även vid normal dosering.
annoyed:

Om blodet är ljusrött betyder det att det kommer från tjock- eller ändtarmen och inte hunnit koagulera. Det kan till exempel uppstå när man är magsjuk och måste tömma tarmen ofta. Kommer det mycket blod (dvs. inte bara några droppar på pappret när du torkar dig) tycker jag du ska kontakta sjukvårdsupplysningen eller din vårdcentral.Om blodet har levrat sig när det kommer ut, och får avföringen att se väldigt mörk eller svart ut, kan det handla om ett blödande magsår, vilket är mycket allvarligt. Här kan du läsa mer om magsår: Angående värktabletter ska du aldrig ta mer än rekommenderad dos. Vissa värktabletter irriterar i magsäcken och kan orsaka magont även vid normal dosering.


okej tack:)