Forumet - Matkostnad!

Matkostnad!

2651 0 44
Shoo. Ni som flyttat hemifrån, hur mycket pengar gåre åt till maten/månad? (Alltså för dig, en person.)

Försöker räkna ut hur mycket mina kostnader kommer bli (eller mammas snarare), men jag vet inte riktigt hur mycket maten för en person brukar kosta. Är lakto-ovvo-vegetarian kan tilläggas, och äter i princip aldrig ute. Godis och sånt där kan jag hålla mig borta ifrån om pengarna inte räcker till.

Spana också in:

Det beror ju på om du vill leva på billiga bönor osv, eller om du köper dyra specialprodukter? [sad]
Min syster är nog också lakto-ovo-vegetarian (eh, det är när man inte äter kött, men avänder mjölkprodukter va? [blush]) och hon levde på under 1000 kr/månad i mat när hon bodde ensam.

Fast sen gjorde hon storkok och de i som bodde i samma studentlägenhethus bjöd ofta varandra på middagar osv [y]
Och så är hon bra på att snylta mat.
Lounge fact:

Det sorgliga är att jag lägger ca. 4000 i månaden på mat. Det är helt sjukt mycket.


Haha, som min broder då. Fattar inte.

fullochglad:

Hmm 3000 +- 500 kr:P


För dig ? :p

Nintendo:

Det beror ju på om du vill leva på billiga bönor osv, eller om du köper dyra specialprodukter? [sad]


Alltså, jag lever hellre på tråkiga, billiga middagar (+ frukost o mellanmål) för att sedan kunna gå ut och äta nångång, iallafall. Än att typ leva dyrt men knappt få någon mat för pengarna. :p

Nintendo:

(eh, det är när man inte äter kött, men avänder mjölkprodukter va? [blush]


Haha, ja precis. Och äter ägg. :) Dock tror jag minsann jag är laktosintollerant/gluten (vilket jag kommer få reda på nästa vecka) så då kommer det ju dock bli dyrare, tyvärr. :/

Sovande:

Under tusen räknade både jag och min syrra ut[y]


Per person? Men är du/ni vegetarianer då ? :)
Lounge fact:

Eller kanske 3000? Vet inte exakt. Det blir iallafall rätt mycket om man vill äta kul och inte bara tänka på ekonomin. Tycker god mat är en del av livet.


Jo, precis.. tråkigt att bara leva på .. äcklig och billig mat. Vill ju typ kunna fika och så också. [sad]

fullochglad:

ka, men jag köper kuponger på jobbet och de blir för 800 kr i månaden och sen 2000 kr hemma typ, lite mindre kanske då. [smile]


Okej. [smile]
Lounge fact:

ca. 4000 i månaden på mat.


Aaah!? [chocked] Är du allvarlig??
Jag och min kille äter inte ens tillsammans för så mycket i månaden, vi ligger åtminstone strax över 2000kr /månad.

Hur kan det blir dubbelt så dyrt? Jag fattar inte [censur]

Okej, vi fixar matlådor på jobbet varje dag, går ut o käkar nån gång ibland, storhandlar och äter varierande, nyttigt och sund mat... men jaaa..
Sovande:

Jaa per person då. inte jag men jejex är ju alltså min syrra[y]


Aha, visste jag inte! [party]

Evil Conduct:

Jag lägger nog ut 1500-2000 kr på mat varje månad, men då äter jag ute på lunchen också


Okidoki [smile]

Klorofyl:

mina päron betalar min mat, går nog på 2500 i månaden ungefär, inkluderat när jag äter ute, jag gillar bra råvaror :F


Mm, min morsa ska betala min mat, men försöker räkna ut vad allt kommer att bli. ;>

kevan_90:

Typ 500 i veckan, får du räkna med så cirka 2000 tusen,billigare går ej[cute]


1500 borde man väl kunna sänka till iaf? Läste om nån tjej som åt för endast 800/månaden, och då mat utan tillsatser osv. Men som om jag skulle palla tänka på det, liksom.