Forumet - Ont i magen av p-piller

Ont i magen av p-piller

1680 0 1
Hej jag har en fråga om p-piller, jag bytte sort till yasminelle. jag har tagit dem i 3månader och sen jag börja ta dem har jag fått väldigt ont i magen och jag har kommit på att det är dem som gör det för varje dag jag tar dem direkt efter får jag ännu ondare. är det något innehåll jag är extra känslig för eller vad är det som gör att jag får så ont av dem. tacksam för svar :)

Spana också in:

Jessiiica:

jag tar dem direkt efter får jag ännu ondare. är det något innehåll jag är extra känslig för eller vad är det som gör att jag får så ont av dem. tacksam för svar :)


Du kanske är känslig mot laktos som finns i pillrena? Annars kanske du inte tål något av ämnena. Men ta dem innan du lägger dig, det gör jag för annars mår jag illa av tabletterna. Det försvinner under tiden du sover. Annars så ring till um och kom på återbesök och byt sort.