Forumet - Satans piller?

Satans piller?

2892 0 45
Har tagit Sertralin (50 mg) nu i två veckor.

Kände av biverkningar direkt och tänkte att de försvinner väl om några dagar.

Icke.

Min mun är torr som en jävla öken.
Jag har inga som helst känslor kvar, kollat igenom de äckligaste filmerna jag kunde hitta, sedan de roligaste.. inget. Jag känner mig helt tom.
Inte heller någon aptit, och blir illamående så fort jag äter något. Vilket gör att jag äter typ en näve sallad per dag.
Jag har konstant huvudvärk och yr så att jag vinglar runt lite hur som helst.
Sen skulle de hjälpa mot min sociala fobi sa gubbfan som gav mig dom, det har bara blivit värre.
Inget är roligt längre, och det är idotiskt att inte känna några som helst känslor så på nätterna ligger jag och gråter för ingenting.

Vad är det för jävla helvetespiller jag fått?
Och när slutar biverkningarna? Jag saknar mat. [cry]

Spana också in:

Be om att få byta medicin, såhär ska du absolut inte behöva ha det. Jag upplevde något liknande på 400 mg Theralen (lugnande allergimedicin i bamsedos, men så många mg var vad som krävdes för att dämpa ångesten) mina ögon blev så torra att jag inte längre kunde använda kontaktlinser, och jag blev helt skakig.
När min läkare fick nys om biverkningarna drog hon in den med detsamma.
OF 5:

fett dåligt[n] men prata med psykoterapeuten tycker jag


Det menar du inte?
Fast sämre var det på stället där jag bodde förut, där kom en KURATOR en gång om året.



Necessity:

Biverkningarna brukar väl hålla i sig en månad iaf, det tar ju ett tag för kroppen att anpassa sig. Många tycker att det känns värre från början (vilket läkaren ska varna för också), men det går förhoppningsvis över när du tagit dom ett tag.


Alrightie, då ska jag kämpa på ett tag.
Jo, han varnade mig för att jag kunde må mycket sämre och frågade om jag hade självmordstankar och så.
uppenbar:

Jag mådde precis som du. Det tog nog 6 veckor innan jag mådde helt okej igen. Nu mår jag bättre, även om jag är lite ... avtrubbad.


Det finns hopp i alla fall :)




Nintendo:

Det ska ju ta minst 3 veckor innan kroppen "vant sig", för många tar det betydligt längre tid. Om biverkningarna är lika inte har minskat efter tre veckor så borde du prata med din läkare, är du osäker så kan du ju prata med honom/henne så fort som möjligt.


Ska dit om två veckor så tar upp det då om det inte blivit bättre :)


EyeForAnEye:

Jag har också social fobi. Sertralin gjorde ingen skillnad, så få den utbytt.


Mårran:

Det där med att sertralin (Zoloft) ska vara effektivt mot just social fobi fattar jag inte. Jag har inte märkt av någon bättring på den fronten även om den är effektiv på andra sätt...


Vad jag förstod så ska Sertralin ge mig en extra knuff, så att jag vågar gå ut ur lägenheten i alla fall.