Forumet - Sertralin & humörsvängningar

Sertralin & humörsvängningar

600 0 16
Jag började medicinera med den för någon månad sedan mot min depression. I början mådde jag ännu sämre än innan sen hade jag en lugn period (ca en vecka) sen började jag få humörsvängningar de blev värre för varje dag. och efter att jag för ca 3-4 veckor sedan kärade ner i mig i en kille (som jag inte vet vad som händer med, han verkar ej intresserad men våra gemensamma kompisar säger tvärt om) så har det blivit riktigt illa. Ena stunden kan jag gråta, sen skratta hysteriskt, sen slå sönder saker för att jag är så förbannad, sen kan jag vara jättemysig ett tag och utan anledning blir jag sur osv.

Går just nu på 75mg lr nåt sånt.

Är detta pga medicinen? Vad ska jag göra åt det?

Tack på förhand!
k2punk:

då slutar jag. har inte lust att vänta så länge, hellre nera hela tiden vet jag iaf vad jag ska förvänta mig av migsjälv


Nej, du ska absolut inte sluta hastigt efter du har tagit det i en månad. Har inte din läkare pratat med dig om det här? Sa han inte att man kunde må dåligt i början?

Spana också in: