Forumet - Voltaren

Voltaren

1583 0 13

Spana också in:

LifeIsABitch:

inget alls hände ju... måste jag komma på något annat sätt...


Det som händer när du överdoserar på receptfria läkemedel är i många fall livshotande, men fruktansvärt smärtsamt. Räkna inte med att få andningsstillestånd och bara somna in, för det kommer i regel inte hända. Det som däremot kan hända är att du får en leverpåverkan som utan vård i ett tidigt skede blir dödlig. Även om du skulle ta en väldigt hög dos så kommer du hinna ångra dig många gånger, och det kommer vara allt annat än lindrigt och enkelt.

Nu föreslår jag att du ringer 112 och ber om giftinformation, så kan de avgöra om du behöver komma in och få aktivt kol för att förhindra intoxikation, eller om dosen går ur kroppen utan att skada dig längre fram. Från sjukhuset kan de remittera dig till psykiatrin, och det känns verkligen som du behöver det just nu.


Vad fick dig att må så här?