Frågor och svar om medicin

14 Sep 2013, 10:34 129
Kille, 21 år
Question


har ett stort problem. jag måste käka en medicin enligt doktorn för att bli frisk. grejen är att, när jag käkar den så kommer jag få våldsamma smärtor i bröstet. det fick jag förra gången och nu ska jag få samma medicin fast ännu starkare. är fullkomligt livrädd för detta. vet inte vad jag ska göra. helt sjukt att jag ska behöva lida ännu mer bara för att bli frisk. och jag fick inget sjukintyg heller så nu har jag inga pengar.

Svar
Louise Larsson
Hälsopedagog

Hej!

Nu vet jag inte vad det handlar om för medicin eller sjukdom, vilket gör det lite svårt att få grepp om själva situationen. Men, i regel finns det nästan alltid en rad olika varianter på "samma" medicin. Det vill säga, det finns säkert en annan medicin som du skulle kunna äta istället. En medicin som då förhoppningsvis inte ger dig obehagliga biverkningar. Sedan tycker jag också att den biverkning som du nämner (ont i bröstet) känns ganska allvarlig. Jag tycker därför att du bör uppsöka läkare igen (kanske en annan - för ett andra utlåtande) och berätta det du berättar för mig. Det låter nämligen inte särskilt hälsosamt det du beskriver. Eller ring sjukvårdsrådgivningen (tel: 1177 (1177.se)) först? Tyvärr kan jag nog inte ge dig så mycket mer vägledning, då detta egentligen inte är ett område som jag behärskar särskilt väl. 

Kram, Louise

Vissa av svaren på Ungdomar.se är inte dagsfärska. Exempelvis så förbättras ständigt läke- och preventivmedel, så de svar vi har kan till viss del vara inaktuella. Stäm alltid av med din ungdomsmottagning, apotek eller sjukvårdspersonal. Upptäcker du felaktig information blir vi jätteglada om du rapporterar detta till oss så att vi omgående kan lägga in korrekta uppgifter.

Visa mina övriga svar