Frågor och svar om p-piller

13 Nov 2013, 08:38 303
Tjej, 15 år
Question


Hej, efter att jag började ta p-piller så har min mens minskat rejält...
innan så hade jag stora mängder men nu så kommer det typ bara några droppar , är det normalt eller bör jag byta p-piller eller något?

Svar
Ingrid Wall
Sexualupplysare, Sexperten.nu

Hej,

P-piller kan ha den effekten, att den minskar mensen. Det är alltså inget att bekymra sig för, utan beror på att slemhinnan i livmodern inte byggs upp och blir lika tjock som när man inte äter p-piller. För en del som har mycket och besvärlig mens rekommenderas de att ta p-piller just för att de ofta minskar mensblödningarna. Trivs du därför med p-pillerna i övrigt är det bara att fortsätta med dom och njuta av att du slipper blöda så mycket.

Mvh Ingrid.

Vissa av svaren på Ungdomar.se är inte dagsfärska. Exempelvis så förbättras ständigt läke- och preventivmedel, så de svar vi har kan till viss del vara inaktuella. Stäm alltid av med din ungdomsmottagning, apotek eller sjukvårdspersonal. Upptäcker du felaktig information blir vi jätteglada om du rapporterar detta till oss så att vi omgående kan lägga in korrekta uppgifter.

Visa mina övriga svar