Frågor och svar om adhd

22 Feb 2015, 10:34 116
Tjej, 15 år
Question


Jag tycker det är jobbigt att alla tjatar på mig att jag ska äta..

Efter att jag fick min adhd medicin (Ritalin) har jag tappat matlusten och på 2 månader gått ner 9 kg..

Jag tycker också det är besvärligt, men ännu jobbigare när folk tjatar och även att jag får konsekvenser om jag inte äter :(

Jag vill bara må bra och slippa allt :(

Flytta hem, slippa bup osv.. :(

Svar
Madeleine Boström
Föreningen Tilia

Hej, tack för att du delar med din av din situation. <3 

Jag förstår att det är svårt för dig, att få minskad matlust är en biverkning av Ritalin, tyvärr. Att gå ner 9 kilo på två månader är också mycket, så jag förstår att personer i din omgivning blir oroliga för dig. 

Mitt tips är att du kontaktar din läkare och ser om ni tillsammans kan hitta en lösning i just din situation. Du har rätt att må bra, ni skall bara hitta vägen dit. <3

Kram,
Madeleine 

Vissa av svaren på Ungdomar.se är inte dagsfärska. Exempelvis så förbättras ständigt läke- och preventivmedel, så de svar vi har kan till viss del vara inaktuella. Stäm alltid av med din ungdomsmottagning, apotek eller sjukvårdspersonal. Upptäcker du felaktig information blir vi jätteglada om du rapporterar detta till oss så att vi omgående kan lägga in korrekta uppgifter.

Visa mina övriga svar