Frågor och svar om p-piller

20 Aug 2015, 14:52 849
Tjej, 17 år
Question


Jag äter prionelle 28, har precis börjat och är på andra veckan nu. I lördags fick jag kraftig diarré som har är kvar ännu idag måndag. Ska jag sluta ta mina p-piller?

Svar
Agnes Ohlander
Beteendevetare/sexolog

Hej!

Diarré är en ovanlig sidoeffekt på p-piller. Men det låter lite oroväckande, även fast du kanske bara hade oturen att drabbas av det precis nu. Mitt råd är att gå till barnmorskan som skrev ut p-pillerna, för att kolla att allt står rätt till. För att fel p-piller kan vara jobbigt för kroppen då du kan få sidoeffekter. 

Lycka till!

/ Agnes 

Vissa av svaren på Ungdomar.se är inte dagsfärska. Exempelvis så förbättras ständigt läke- och preventivmedel, så de svar vi har kan till viss del vara inaktuella. Stäm alltid av med din ungdomsmottagning, apotek eller sjukvårdspersonal. Upptäcker du felaktig information blir vi jätteglada om du rapporterar detta till oss så att vi omgående kan lägga in korrekta uppgifter.

Ställ en egen fråga till mig

Visa mina övriga svar