Frågor och svar om p-piller

15 Jul 2002, 21:25 144
Tjej, 0 år
Question


Hej! Jag har börjat ha kramp i mitt vänstra ben (vid underbenet ungefär), och värken kan hålla i sig hela dan. Har ätit p-piller i ca 4 mån (cilest 28).Kan det vara blodpropp?Har inte haft andra besvär som svullnad t ex.

Svar

Jag tycker att du ska vända dig till ungdomssmottagningen och den barnmorska som skrev ut dina p-piller och tala om för henne om dina besvär med vadkramper. Ofta är det så att lindriga biverkningar brukar gå över men ibland kan det vara bra att byta p-piller till ett som har lite mindre gestagener för att kunna minska risken för vadkramper.

Vissa av svaren på Ungdomar.se är inte dagsfärska. Exempelvis så förbättras ständigt läke- och preventivmedel, så de svar vi har kan till viss del vara inaktuella. Stäm alltid av med din ungdomsmottagning, apotek eller sjukvårdspersonal. Upptäcker du felaktig information blir vi jätteglada om du rapporterar detta till oss så att vi omgående kan lägga in korrekta uppgifter.

Visa mina övriga svar