Frågor och svar om mini-piller

25 Feb 2007, 19:00 377
Annat, 0 år
Question


Hej!
För en månad sen började jag använda mini-pillret ( ? ) Cerazette.
Tog det första pillret, första dagen på min mens. Hade ganska normal mens då, lite längre ( ungefär två dagar mer än vad jag brukar ), samt lite brunare än vanligt.

Nu är det så att jag har inte haft någon mens alls sedan jag började med Cerazette. Min barnmorska sa att min mens kunde bli oregelbunden, kommer oftare eller helt försvinna. Men försvinner den verkligen så snabbt?

Eller kan det vara så att mina piller inte har fungerat på mig och jag har blivit gravid?

Hoppas Du/ Ni kan svara så snabbt som möljigt!
tack för svar!
/ J

Svar

Ja den kan försvinna helt. Säkerheten med Cerazette är lika hög som för kombinerade p-piller. Men jag tycker att du ska göra en graviditetstest för att vara på den säkra sidan.

Vissa av svaren på Ungdomar.se är inte dagsfärska. Exempelvis så förbättras ständigt läke- och preventivmedel, så de svar vi har kan till viss del vara inaktuella. Stäm alltid av med din ungdomsmottagning, apotek eller sjukvårdspersonal. Upptäcker du felaktig information blir vi jätteglada om du rapporterar detta till oss så att vi omgående kan lägga in korrekta uppgifter.

Visa mina övriga svar