Frågor och svar om p-piller

7 Mar 2007, 17:00 89
Annat, 0 år
Question


Heej!
Jag har en viktig fråga till dig här.
Jag har ätit p-piller (neovletta 28) i ca 7-8 månader
och allt har gått bra under den perioden, inga biverkningar eller liknande.
Men för en vecka sen fick jag mens, fast jag var mitt i kartan och jag har den fortfarande.
Jag har inte missat någon tablett och jag tar dem regelbundet samma tid varje dag.
Hur kan detta komma sig?
Skulle verkligen bli tacksam för svar, för i min stad är det omöjligt att få tag på nån barnmorska eller liknande..

Svar

Den vanligaste biverkan är mellanblödningar. Det kan hända ibland att det blir så här utan att det är någon fara.
Det du kan göra är att göra uppehåll i 5 dagar och sedan börja på en ny karta. Skydda er extra i 1 vecka. Om du inte har testat dig för klamydia i det förhållande du har, så tycker jag att du ska göra det. Symptomen är nämligen ganska så diffusa på klamydia.( blödningstrassel tex)
Fortsätter dina blödningstrassel i flera månader så vänd dig till ungdomsmott. eller den barnmorska som skrev ut p-pillren.

Vissa av svaren på Ungdomar.se är inte dagsfärska. Exempelvis så förbättras ständigt läke- och preventivmedel, så de svar vi har kan till viss del vara inaktuella. Stäm alltid av med din ungdomsmottagning, apotek eller sjukvårdspersonal. Upptäcker du felaktig information blir vi jätteglada om du rapporterar detta till oss så att vi omgående kan lägga in korrekta uppgifter.

Visa mina övriga svar