Frågor och svar om kvinnans inre könsorgan

9 Apr 2007, 15:00 140
Tjej, 14 år
Question


hej.idag har jag tagit mitt första p-piller. nu börjar det stick och göra jätteont typ i livmodern? vad är det? är det farligt? tack hej

Svar

Svårt att svara exakt vad det kan vara för något. Men jag har svårt att tro att du känner av 1 p-piller tablett. Det handlar kanske mera om din oro att du börjat med p-piller. Det du känner kan lika väl komma från tarmen, att det hugger till och försvinner igen(kolikbesvär). Förmodligen så försvinner detta snart utan åtgärd.
Men självklart om det fortsätter att hugga i flera timmar och smärtan blir outhärdlig så måste du givetvis söka hjälp på sjukhus.

Vissa av svaren på Ungdomar.se är inte dagsfärska. Exempelvis så förbättras ständigt läke- och preventivmedel, så de svar vi har kan till viss del vara inaktuella. Stäm alltid av med din ungdomsmottagning, apotek eller sjukvårdspersonal. Upptäcker du felaktig information blir vi jätteglada om du rapporterar detta till oss så att vi omgående kan lägga in korrekta uppgifter.

Visa mina övriga svar