Frågor och svar om menstruation

6 Sep 2001, 00:00 415
Annat, 0 år
Question


För ungefär 2 månader sedan satte jag in p-stavar och jag fick min mens förra månaden ungefär vid den här tiden. Jag vet att det kan vara krångligt med mensen i början, men nu mår jag så illa att jag inte ens kan vara i skolan. Varför mår jag så här illa?

Svar

Du mår illa p.g.a de hormoner som tillförs din kropp. De besvären kan komma och gå under 3 månaders tid. Det brukar bli bättre efter hand, det är oftast värst i början. Om du står ut med detta eller inte är ju upp till dig. Du kan givetvis ta bort p-stavarna när du vill.

Vissa av svaren på Ungdomar.se är inte dagsfärska. Exempelvis så förbättras ständigt läke- och preventivmedel, så de svar vi har kan till viss del vara inaktuella. Stäm alltid av med din ungdomsmottagning, apotek eller sjukvårdspersonal. Upptäcker du felaktig information blir vi jätteglada om du rapporterar detta till oss så att vi omgående kan lägga in korrekta uppgifter.

Visa mina övriga svar