Frågor och svar om p-piller

3 Apr 2001, 00:00 159
Annat, 0 år
Question


Jag satte in en Levonova för 2 månader sen. Den gör fortfarande ont och ska mensvärken bli värre och annorlunda? (Har aldrig fött barn.)

Svar

Man brukar inte ha ont så länge efteråt. Mensblödningen blir oregelbunden ibland, den minskar i mängd. Du kan känna dina hormonsvängningar som tidigare. Jag rekommenderar att du tar kontakt med din ungdomsmottagning för en undersökning. Det kan vara så att spiralen har " åkt ner " och sitter i livmoderhalsen, då kan det ge besvär. Den skyddar inte då mot graviditet. Sedan kan det också vara så att du inte passar för denna spiralen just nu.

Vissa av svaren på Ungdomar.se är inte dagsfärska. Exempelvis så förbättras ständigt läke- och preventivmedel, så de svar vi har kan till viss del vara inaktuella. Stäm alltid av med din ungdomsmottagning, apotek eller sjukvårdspersonal. Upptäcker du felaktig information blir vi jätteglada om du rapporterar detta till oss så att vi omgående kan lägga in korrekta uppgifter.

Visa mina övriga svar