mittimellanbarn:Troende (Du röstade på detta alternativ)
Agnostisk teist.
FreeWay89:Buddhismen är ingen religion ![[no-no]](/img/smilies/no-no.gif)
Buddhism
I den buddhistiska inriktningen theravada betraktas Buddha som en inspirationskälla, den vise grundaren, men ingen gudom. Trots det finns ju ändå en viss tro om att de har funnit en högre sanning. På sätt och vis har ju theravada-buddhismen visa likheter med ateismen, för även om de inte anser sig ha kommit på allt på egen hand så har de ju en oerhört stor tilltro till Siddartha Gautamas (Buddha) förnuft, eftersom denne ska ha suttit under ett träd och funderat ut världens beskaffenhet på egen hand. Så även om denna inriktning inte direkt har gudsförklarat honom har de ju ändå konstaterat att han närmast ägde överjordisk visdom och förnuft.
Dessutom, än en gång är all denna tro med karma och reinkarnation just en tro och tro leder tankarna till religion. I buddhism ingår ju dessutom riter och ritualer, vilket ju också mer eller mindre var ett av kriterierna för en religion. Så om man accepterar ateismen som en sorts religion får man nog för konsekvensens skull även acceptera theravada-buddhismen som en sådan. Vad man också får räkna in är ju idén om ”maya”, det vill säga det materiella som döljer det andliga. Även om det inte är någon fantastisk plats som ett paradis, så bör det ändå klassas som en värld bortom denna, vilket också var ett av kriterierna upplistade för religion.
Så även om det inte är en religion som har särskilt mycket gemensamt med kristendom, judendom eller islam, eller ens hinduism så bygger den trots allt såpass mycket på tro att jag anser att den fortsatt bör vara betraktad som en religion.
- - - - - - - - - - - - - - - - - Sammanslagning 1 - - - - - - - - - - - - - - - - -
Penstrokes:Agnosticism är en form utav ateism.
Nej. Agnosticism här inte till någon av sidorna. Det är ett erkännande om ens egen begränsning och att man därför inte kan vara säker. Utöver det kan man vara ateistisk eller teistisk, luta åt endera hållet.
- - - - - - - - - - - - - - - - - Sammanslagning 2 - - - - - - - - - - - - - - - - -
pumanJessica:Buddhism är btw skit.
Trodde nästan att jag var den enda som tyckte det.