Kort så innebar det att skolverket ville tona ner kristendomens roll i religionsundervisningen för att göra undervisningen mer "jämställd". Man skulle ägna lika mycket tid åt alla våra fem världsreligioner.
I Detta så föll sig inte Jan Björklund (fp) och han körde över deras plan för att låta Kristendomen behålla sin särställning gentemot dom andra religionerna i skolan.
Nedan följer en mängd länkar för den som är intresserad att fördjupa sig i ämnet.
Vad tycker ni om Björklunds agerande?
Bra eller Dåligt?
Expressen
Björklund kör över skolverket
Jan Björklund kör över skolverket - och kräver att kristendomen ska ha en särställning i skolan:
- Det handlar inte om att den kristna religionen är bättre än någon annan, säger utbildningsministern till SvD.
Politiskt inkorrekt
Fortsatt särställning för kristendomen i skolan
Ett av de första besluten av den nytillträdda regeringen med utbildningsminister Jan Björklund (FP) i spetsen blir att bibehålla särställningen för kristendomen i grundskolans religionsundervisning, vilket går stick i stäv med vad Skolverket vill.
Dagens Nyheter
Kristendomen ska dominera i skolan
Skolverket ville att alla religioner skulle bli mer jämställda i religionsundervisningen. Men det tycker inte regeringen, som kör över Skolverket och slår fast att kristendomen ska behålla sin särställning
Aftonbladet
Regeringen kör över Skolverket
Jesus är viktigare än Allah. Och Jan Björklund är den som bestämmer. Därför blir det mycket kristendom för eleverna i skolan.