Johansson: Börjar inte röka, det är bara dumt och du kommer förmodligen få cancer och det kostar en massa pengar. Men det är ju ditt liv och du kanske kommer på det, men då är du beronde redan..
Reeeetooo: gör något vettigt istället. Att jag börja snusa är nog det dummaste jag gjort i mitt liv, antar att många tycker samma om rökningMan måste väga fördelar mot nackdelar.
Gasolinerainbow: Man måste väga fördelar mot nackdelar.Eeh säg någon fördel som är bra mycket bättre än att få ett beroende och dålig hälsa och lägga en massa onödiga pengar på skit?
Johansson: Eeh säg någon fördel som är bra mycket bättre än att få ett beroendeBeroenden är ju bra i sig, på det viset att när man varje gång stillar sitt need får ut en slags vällustkänsla man antagligen inte hade fått annars. :)
Rökning är nog det mest idiotiska man kan få för sig att börja med. Jag skulle aldrig ens vilja umgås med någon som röker varje dag eller ofta.
Man är inte häftig eller cool för att man röker, man är största tönten som tror att man är något. Enligt mig är man trött på livet eller så har man blivit beroende för att man röker.
Börja Inte Röka Det Är Bara Dumt!
Gasolinerainbow: Är det någon som har några allmäna tips?Ja. Låt bli. Det är inte bra för hälsan (du kommer få jag kommer inte ihåg hur många % sämre kondition - vill minnas 20%, dock låter det väldigt mycket så det stämmer nog inte) plus att det kostar massa pengar som du kunnat göra mycket sånt för som du redan gillar.
snälla börja inte röka det kommer förstöra för dej och för andra och dina lungor och du kommer få cancer vill dö eller och så är det olagligt du slösar på pengar man kan köpa mat eller läsk för dom pengarna så snälla börja inte röka!! och tänk efter varför ska du ens börja röka det är helt inte smart snälla
terrormat:jo om man är inte 18 år så är det olagligt om man röker
vad har jag missat
Ewe.t:eh nej, det enda som är olagligt är att förse en minderårig med cigaretter
jo om man är inte 18 år så är det olagligt om man röker
terrormat:ok jag visste inte det jag trode att de va jag sa men men alla har ju inte rätt
eh nej, det enda som är olagligt är att förse en minderårig med cigaretter
Det är inte olagligt att RÖKA om man är under 18. Det är olagligt att KÖPA tobak under 18 och det är olagligt att LANGA tobak till någon under 18.
Tobak: Är en planta som odlas i varma fattiga länder, besprutas av barn som andas in denna giftiga besprutning dagligen och dör tidigt. Om du börjar röka kommer mer saker på följ du också kommer börja med. En av de saker är stötta barnarbete.