![[smile]](/img/smilies/smile.gif)
Jag går i ettan i natur och jag trivs med skolan, linjen och killarna i klassen, men det finns ingen direkt tjej att va med som jag känner att "matcher med" eller "trivs med".
Jag är förvirrad, ledsen, arg och panikslagen just nu eftersom jag vet inte vad jag ska göra.
Det finns 16 tjejer i min klass, 7 av dem hänger ihop och är lite åt pluggishållet/töntar (missförstå mig inte, men jag försöker förklara på detta bästa sättet så ni förstår mitt problem och kanske kan komma med förslag/synpunkter)
2 andra tjejer hänger alltid ihop men dem är så dryga, bitchiga och helt förskräckliga och jag trivs inte i deras sällskap....dem skrattar åt vissa människor också, man blir så sur på dem och den ena tjejen tror hon är världens mittpunkt och vi andra ska kretsa runt henna och se upp på henne, JAG FÅR PANIK. vi går inte längre i högstadiet och seriöst jag vill slå henne så hon förstår vad hon håller på med och jag vill att hon ska FÖRSTÅ.
Det finns 2 tjejer i min klass som är rätt okej, men jag trivs inte. Jag går i skolan deppig, ledsen och med massa tanker i mitt huvud. Jag kommer hem och mår lika dåligt, varje morgon vill jag ligga kvar under duntäcket och försvinna. Jag är inte mobbad, jag är med alla, killar och tjejer. Jag är öppen och trevlig mot alla, men jag mår inte bra.
Jag står på reservlistor till andra skolor, men jag tror att jag vill stanna i den skolan jag går i nu (jag har gått i denna skolan i 1 månad nu). Jag står även i kö till de andra nv-klasserna i samma skola, men jag vet inte hur dem klasserna ser ut, det kanske blir värre/sämre eller mycket bättre. Vågar jag chansa? det finns ingen chans att gå tillbaka till den andra klassen sen igen.
Vad ska jag göra? jag vill skrika ut just, jag vill inte må såhär, jag tror inte jag orkar stå ut med tjejerna i denna klass i 3 år till, hjälp mig? :(