2002 beslutade EU att stegvis förbjuda tester av kosmetika och kosmetikaråvaror på djur. Förbudet gäller för alla produkter som säljs i EU-länder, och omfattar därmed importerade produkter och råvaror. Flera av testerna har redan förbjudits, och förbjudet kommer vara i full kraft 11 mars 2013. Givetvis har det lett till enorma satsningar på att utveckla djurfria alternativ till dessa tester. Bland annat räknar svenska Biovator med att lansera ett alternativ till allergitester på djur under nästa år.
Även tidigare har djurförsök ersatts utav djurfria metoder. Ofta används mänskliga celler och mänsklig cellvävnad. Exempel på olika metoder som helt eller delvis har ersatt djurförsök finns här.
Anledningen till att inte fler alternativ till djurförsök finns är till stora delar att forskningen för att utveckla dessa är dyr och tidskrävande. Fördelen med alternativen är att de ofta kan vara både billigare och säkrare när de väl utvecklats. Djur är inte människor och reagerar inte alltid heller som människor, vilket gör tester på mänskliga celler mer pålitliga.
Därför; är djurförsök verkligen nödvändiga? Bör vi sträva efter att fasa ut dessa ur forskningen? Och framförallt, hur bör vi i så fall se till att dessa alternativ blir verklighet?
Att alla djurförsök i nuläget inte kan ersättas av djurfria försök är jag medveten om och jag vill inte diskutera effekten av att förbjuda alla djurförsök över en natt.
Om EU:s förbud
Om Biovators allergitest