Blivande_japan: JaMan kan vara särartsfeminist eller något annat tramsigt.
Kudhos: Bby du får vara precis hur du villja absolut fast det har ju inget med detta att göra, du kan ju absolut kalla dig feminist men du är ju tekniskt sätt inte det eftersom att du inte står för vad feminismen tror på och står för.
Fingerprints:Ville bara ge lite icke dömande kärlek..
ja absolut fast det har ju inget med detta att göra, du kan ju absolut kalla dig feminist men du är ju tekniskt sätt inte det eftersom att du inte står för vad feminismen tror på och står för.
Kudhos:haha jag förstår det men det var en aning provocerande i sammanhanget!
Ville bara ge lite icke dömande kärlek..
Nachac:trodde de trodde på patriarket?
Man kan vara särartsfeminist eller något annat tramsigt.
Nachac:även som särartsfeminist så borde man väl kunna tro på patriarkatet!? de vill ju fortfarande att de båda könen ska ses som jämlika (i status) vilket inte är fallet idag då det som är manligt generellt ses som bättre.
Man kan vara särartsfeminist eller något annat tramsigt.
Bööööörg: trodde de trodde på patriarket?
Blivande_japan: även som särartsfeminist så borde man väl kunna tro på patriarkatet!?Patriarkatet är i huvudsak ett radikalfeministiskt begrepp då det handlar om strukturer där könsrollstilldelningen är godtycklig. Man skulle förvisso kunna hävda att även särartsfeminister tror på ett patriarkalt styre då man anser att könsrollerna är biologiskt betingade, men att mannens roll är orättfärdigt överordnad, men jag upplever att "patriarkatet" som begrepp innefattar mer än så.
Blivande_japan: är ej insatt/retardknappenhaha bra fråga.
Chibibbi: patriarkatet och den radikalfeministiska analysehänger det ihop tycker du? radikalfeminism är en liten fanatisk inriktning som går på att utrota män (jämför islam vs islamism) etc.
kakakaka: hänger det ihop tycker du? radikalfeminism är en liten fanatisk inriktning som går på att utrota män (jämför islam vs islamism) etc.Vad säger du nu?
patriakatet är något helt annat och irrelevant för den ideologin.
Nachac:att man inte är ''radikalfeminist'' för att man erkänner patriarkatet. man är inte radikal på något sätt för att man erkänner en väldigt tydlig struktur i samhället, ser man inte den strukturen är man dum i huvudet och inte en motvind på Det Radikala Som strömmar i samhället idag.
Vad säger du nu?
kakakaka: att man inte är ''radikalfeminist'' för att man erkänner patriarkatet. man är inte radikal på något sätt för att man erkänner en väldigt tydlig struktur i samhället, ser man inte den strukturen är man dum i huvudet och inte en motvind på Det Radikala Som strömmar i samhället idag.Radikalfeminism är inte synonymt med "extremfeminism" (vad det nu är) utan är modern feminism som den praktiseras idag. Prefixet "radikal" har här inget med radikalitet att göra utan hänsyftar på latinets ord för "rot", så en annan benämning skulle alltså kunna vara "rotfeminism". Vad som avses är att den förtryckande strukturen går på djupet, det vill säga patriarkatet, ett i högsta grad radikalfeministiskt begrepp.