Forumet - helt sjuka priser..

helt sjuka priser..

4550 2 34

det där är över huvud taget inte dyrt. din matkasse hade kunnat kosta sammanlagt

ett paket korv, 20 kr
frysta hallon, 20 kr
frysta bär, 20 kr
2 mango, 15-30 kr
2 kiwier, 10 kr
ett nät avokado, 30 kr

utan att det är något märkligt med det. vill du betala mindre än så måste tillverkarna spara in på sina slantar på något annat håll för att fortsätta göra vinst på sina produkter, antingen genom billigare och kassare transportvägar sett ut miljösynpunkt, sämre arbetsvillkor för de som producerar din mat, eller genom att fuska med innehållet i det du tänkt stoppa i dig.
betala priset eller börja handla inhemsk frukt och grönt efter säsong. typ kål. kål äger.

Spana också in:


svnfpudkA:

det där är över huvud taget inte dyrt. din matkasse hade kunnat kosta sammanlagt

ett paket korv, 20 kr
frysta hallon, 20 kr
frysta bär, 20 kr
2 mango, 15-30 kr
2 kiwier, 10 kr
ett nät avokado, 30 kr

utan att det är något märkligt med det. vill du betala mindre än så måste tillverkarna spara in på sina slantar på något annat håll för att fortsätta göra vinst på sina produkter, antingen genom billigare och kassare transportvägar sett ut miljösynpunkt, sämre arbetsvillkor för de som producerar din mat, eller genom att fuska med innehållet i det du tänkt stoppa i dig.
betala priset eller börja handla inhemsk frukt och grönt efter säsong. typ kål. kål äger.

Så här var priserna;Korv 30 krMango 16 kr per mango5 kr för kiwisarna20 kr bär x226 kr 2 avokado 

elise999: Så här var priserna;Korv 30 krMango 16 kr per mango5 kr för kiwisarna20 kr bär x226 kr 2 avokado
mango är så jävla dyrt, så där håller jag med dig. fattar inte att jag fortfarande är en sucker för mango. börja köp sådana där halvmogna avokados i nät i stället! de kostar lika mycket som två mogna, men då får du fem-sex stycken som du tar hem och låter ligga på köksbänken i några dar. det är helt oumbärligt om man som jag äter mycket avokado.

svnfpudkA:
mango är så jävla dyrt, så där håller jag med dig. fattar inte att jag fortfarande är en sucker för mango. börja köp sådana där halvmogna avokados i nät i stället! de kostar lika mycket som två mogna, men då får du fem-sex stycken som du tar hem och låter ligga på köksbänken i några dar. det är helt oumbärligt om man äter mycket avokado.
Dom i nät var så sjukt äckliga, typ mosade och helt.mjuka och.övermognaTumme ned

elise999: Gick för att handla lite idag. Fick lite chock när jag såg Priset som det blev i slutändan.

Jag köpte;

1 pack korv(tio korvar)

1 pack hallon.

1 pack bärmix

2 mango

kiwi

Och ett pack avokado.

Detta gick på 131!) spänn.. Och det för lite frukt,bär och ett pack korv.


Är det bara jag, eller tycker ni också att matvaror börjar bli för dyra?

det är dyrt att producera så då blir det också dyrt att köpa