iiddee:Jag har problem med hur jag ska gå ner i vikt eftersom jag hatar att träna :/ Men hur ska man då äta sig smal? Är det nån som skulle kunna lägga in ett förslag på hur en dags måltider skulle kunna se ut?
Att gå ner i vikt och människans energibalans över huvud taget är frågor som har diskuterats så länge jag kan minnas. Ännu har man inte kommit fram till något konkret svar för hur den perfekta kosten ser ut, både hälsomässigt och viktmässigt. Egentligen går det bara att spekulera i hur man verkligen behåller sin optimalvikt. Jag, som har stark tro i att våra gener påverkar i princip det mesta, tror att den optimala kosten och motionen är individuell. Dock finns det vissa tips som jag tror att de flesta kan hålla sig till och dessa är att:
1. Äta regelbundet! Äter du två måltider per dag hinner din kropp ställa om till svältläge och sen få ett överflöd av mat. Den kommer kort och gott inte fatta ett dugg av vad du håller på med. Ät något litet, helst varje timme, men åtminstone med max 3 timmars mellanrum.
2. Vardagsmotion! ta ett par promenader i veckan tillsammans med en vän och prata igenom dagen. En halvtimmes promenad kan bränna upp emot 300 kcal (beroende på vikt och tempo) och om du dessutom pendlar med armarna och skaffar dig lite flås blir det ännu bättre!
3. Sov! Sömnbrist sänker ämnesomsättningen i din kropp och rent allmänt försämrar den de flesta kroppsliga funktioner.
4. Undvik alkohol! Alkohol är helt värdelöst ur viktsynpunkt eftersom det stänger av kroppens förbränning väldigt effektivt.
5. Kontrollera insulinet! Insulin är ett kroppseget hormon som är en av de mest fettlagrande hormoner som finns. Insulin frigörs alltid när du äter något men i olika stor mängd beroende på vad du äter. Kolhydrater höjer (enligt senare forskning) insulinet mycket, oavsett vilken typ av kolhydrat det är. Protein har en måttlig höjning på insulinet medan fett snarare sänker insulinutsöndringen. Kort och gott, ju mer kolhydrater i din måltid, desto mer insulin som stänger av förbränningen och lagrar fett i din kropp.
Självklart ligger det något i det som de tidigare talarna nämnt, att det viktigaste är
energi in - energi ut. Men jag tror att det är en sanning med modifikation. Jag tror att du genom att äta mer av vissa födoämnen kan förbränna mer. Som exempel kan jag nämna att det krävs mer energi för kroppen att bränna 1g protein jämfört med 1g kolhydrat, vilket naturligtvis påverkar vikten i slutet.
/Rickard