Kronotomi: för att det är en oftast onödig brytning mot uniform text, precis som folk som använder onödigt röriga fonterjo men på forum känner jag att det bör vara mer okej för vissa. När jag skriver långa texter så vill jag "separera" vissa stycken jättemycket så då passar det bra att skriva ena med kursiv.
Zymba: Kan ibland upplevas som man försöker markera att det jag skriver nu är extra viktigt.Ja, tycker det är bra... Har sett att en del stört sig på det
gammalumare:
rent estetiskt ger det en annan nyfikenhet kring varför den ena texten är kursiverad, tkr jag
mpt:hv: känns mest som att du inte litar på att innehållet står för sig självt.Vad syftar du på, vad är din tanke grundad på?
gammalumare:
Vad syftar du på, vad är din tanke grundad på?
mpt:hv:Rent konkret undrar jag om du läst någon längre text som jag kursiverat?
lol bra fråga
jag menar att längre sträckor kursiv text är ett billigt sätt att skapa spänning utan att behöva finslipa innehållet. därför får jag intrycket att du försöker kompensera för en brist i texten, eller locka oss att läsa något som egentligen inte är värt att läsa. vad jag har märkt så är det också ofta när dina inlägg börjar bli långtråkiga och alltför interna som de blir kursiva.
gammalumare:
Rent konkret undrar jag om du läst någon längre text som jag kursiverat?
Ja, alltså, om du syftar på texterna i "i mina tankar"-tråden så skriver jag inte alls noggrant där men det som hör hit är att jag kursiverar den texten som antingen är sann eller den som är falsk - olika beroende på vilken text som är viktig. Kursiverar oftast den text som inte är värd att analysera, antingen eftersom att den innehåller för många "lögner" eller för att det är formulerad så luddigt att det knappt går att begripa.
Och det här är sanning, inte ngt jag "slog ihop" nu för att du kritiserade. Har skrivit det tidigare men minns inte var
det hela handlar om att jag inte vill sitta och förklara det jag skriver. "Nu kommer en massa berättelser som jag hittat på och de där som står där ovan är det som hände idag"
mpt:hv:Okej, men det är antagligen skrivet så att man inte kan begripa en enda mening för att jag inte kan sitta och vika ut alla detaljer... sitter inte och skriver dagbok eller biografi på um, det mesta angår inte er :p
jo, jag vet redan detta, minns att du skrivit det tidigare också. får ändå det intrycket jag beskrev.
gammalumare:
Okej, men det är antagligen skrivet så att man inte kan begripa en enda mening för att jag inte kan sitta och vika ut alla detaljer... sitter inte och skriver dagbok eller biografi på um, det mesta angår inte er :p
men tkr om det jag skriver så känns bra att publicera det. tkr det jag har att berätta är fint, liksom många texter jag skriver
gammalumare:
Du får det att låta som att jag är osäker på om vad som egentligen hände & att jag därför inte kan förklara det bättre... hur kan det vara så om jag varit med om det
mpt:hv:Kändes som att du nedvärderade/underskattade (senaste; enligt vad jag tkr om hur jag skriver) mitt sätt att skriva när du påstår att jag försöker få er att läsa det som egentligen inte är värt att läsa.
ja
nä, det vet jag inget om
gammalumare:
Kändes som att du nedvärderade/underskattade (senaste; enligt vad jag tkr om hur jag skriver) mitt sätt att skriva när du påstår att jag försöker få er att läsa det som egentligen inte är värt att läsa.
Typ som att jag vet att jag är så dålig på att skriva att jag därför kursiverar texten för ett åtminstone en djävel ska läsa just det där, patetiska stycket som slösar tidhoppas du vet att det ej är så (antar att du vet)