kukoxo: vad fan köper ni egentligen?
My dreams are her:äter väldigt lyxigt. ost, vin, lax, bröd m.m
Lyxigt kött och franska ostar från delikatessdisken får ju kostnaderna att dra iväg bland annat. Det är väl det jag kan tänka mig och lyxig fisk.
tror jag och mitt ex gemensamt la 3500-4000/månad på mat förra året. vi hade lätt kunnat få ner den summan om det inte vore för att vi bodde så jävla nära KFC samt fyllde skafferiet med onödiga* saker varje vecka
* beror iofs på vad man anser vara onödigt. jag anser att chips och coco pops är nödvändigt för att leva ett drägligt liv
kukoxo: ni som betalar ca 3000+. vad fan köper ni egentligen? hela grisar eller?Fläskfilé, mycket potatis, köttfärs i mängder. Ibland slår man på fint o drar in oxfilé!
kukoxo: äter väldigt lyxigt. ost, vin, lax, bröd m.m
kukoxo: ni som betalar ca 3000+. vad fan köper ni egentligen? hela grisar eller?Prova att vara ungefär tre gånger så stor och se vad som händer med matkostnaderna.
kukoxo: ca 200-300 kr i veckan om det ska vara lyxigt.... Du menar saker som vatten och sparris?
kukoxo: ca 200-300 kr i veckan om det ska vara lyxigt.Shiet de är typ va alkohol ba går på ju i veckan
max 1500 kr/månad för mig med utegångar, alkohol, choklad, läsk osv.
Vi brukar storhandla två gånger i månaden, då kan det gå mellan typ 500 och 1300 kr per gång. Sen köper man ju färskvaror och sånt typ var fjärde dag. Ibland äter vi ute också (sambo är i skrivande stund på väg mot pizzerian för att plocka upp monsterpizza + sallad) men det händer mer sällan. När man flyttar hemifrån känns det ju som att allt man gör är att betala för mat hela tiden men det går lätt att göra det billigt om man planerar bra. Jag tror vi sparat in en tusenlapp per månad genom att börja storhandla och bestämma på förhand vad vi ska äta under veckan.
My dreams are her:det är kanske de. är liten i storleken jö, men tycker inte jag verkar äta så mycket mindre än alla andra.
Lax är inte så dyrt om man jämför med annan fisk som t.ex. tonfiskfilé. Annat som är dyrt är skaldjur.
Tickstart:ne typ marabou, färdiga sallad, kött, färdiga såsar osv :( mk dyrt egentligen.
... Du menar saker som vatten och sparris?Visste inte du bodde i Ungern
Reeeetooo:en vinflaska på 100kr kan räcka i 2-3 veckor. shiet
Shiet de är typ va alkohol ba går på ju i veckan