Greken:
Är det? Vem är det som bestämmer vilket våld som är nödvändigt i sådana fall?
Greken:
Jag talar självklart inte om polisen nu, jag tolkade det som om att Isola ansåg att det var befogat för privatpersoner att använda våld i vissa situationer (exkl. nödvärnssituationer).
Jag syftade på både polis och privatpersoner. Det är en balansgång vad som ska tillåtas och inte och ingen har vad jag läst uttryckt gillande för brandbomber i flerfamiljshus etc, men det har aldrig skapats någon riktig revolution utan ett visst våld. Tyvärr. Men personligen är jag ju emot allt våld men jag förstår ju också att alla har inte alla hästar hemma och våld är ett språk alla förstår tyvärr(jättetyvärr).
Men det ska ju vara sista utvägen och samhället ska ju verka för att det inte ska behöva komma att bli så, och det gör man inte endast med kravallstaket och polisnärvaro.