Forumet - Vänsterprassel, rätt/fel - varför då?

Vänsterprassel, rätt/fel - varför då?

5618 0 19

Tänkte bara kolla om någon är intresserad av att diskutera ämnet. Utan att verka fördömande vill jag ändå inleda med att säga att jag ställer mig emot, rent moraliskt, att ha en relation vid sidan av min flickvän/fästmö/fru (i mitt fall) förutsatt att jag har någon naturligtvis.

Tanken är i alla fall att prata om ifall och i så fall varför det skulle vara okej att ha en relation vid sidan av sin officiella partner. T ex ifall man har ett så kallat "öppet förhållande" skulle man ju kunna säga att det vore okej, eller? Är det fel enbart om jag går bakom ryggen på min partner med en annan relation? Mår partnern som inte vet om det inte dåligt av mitt vänsterprassel? Vad tycker du, och varför?

Har du erfarenhet av att vänsterprassla själv?
Har du varit utsatt för en som gått bakom ryggen på dig?
Vill du dela med dig av dina erfarenheter och tankar och försöka argumentera för varför du ser på det på det sätt du gör?

Och vänner, försök att diskutera istället för att fördöma. 
Det blir mer berikande för alla på det sättet!

Spana också in:

trodde aldrig i mitt liv jag skulle behöva säga något sånt här och mena det men jo; jag har "vänsterprasslat"

iofs va jag i en jävligt dålig relation med en partner som redan prasslat runt med jag vet ej hur många själv, men trots det mådde jag och mår fortfarande jävligt dåligt över vad jag gjorde

högg till i hjärtat när jag såg denna tråd

ett löfte håller man. spec till den man älskar. så är det ba. 


Paseo:
hmm nä, det gjorde han nog fan inte. när jag frågade honom svarade han med att han inte kan va otrogen då vi inte är tillsammans. så ah. ok då. men jag lovade.

Någon som svarar så är verkligen inte värd dig. Varför skulle han vilja få  dig att inte vara med någon när han själv uppenbarligen inte resonerar på samma sätt? Nu är det du som träffar vettiga killar som respekterar dig i fortsättningen!

isola:

Någon som svarar så är verkligen inte värd dig. Varför skulle han vilja få  dig att inte vara med någon när han själv uppenbarligen inte resonerar på samma sätt? Nu är det du som träffar vettiga killar som respekterar dig i fortsättningen!
man accepterar den kärlek man tror man förtjänar. man måste älska sig själv först osv. hoppas dock på en bra framtid. finns ju 1 underbaring, dock tråkig att vänta på. tack för omtanken.