user-image
Okänd
Tjej ,15 år

Hej! Jag har nyligen börjat ta p-piller (prionell 28) eller jag är på de gula tabletterna på den första kartan. Jag började ta tabletterna på mensens första dag och hade sedan mens i 2 veckor och ca 3 dagar. Min fråga nu är om jag kommer att få min mens på de gula tabletterna också den här månaden? Känns som att jag redan blött så mycket att det inte borde gå nå mer haha.


SVAR

Hejsan! 

När en börjar äta p-piller så kan kroppen påverkas så att en blöder mer eller oregelbundet, det kan bero på vilken typ av p- piller en använder och brukar ofta  gå över med tiden.

Har inte superkoll på just ditt p-piller men om du ska ha mens på de gula tabletterna så är det troligt att du kommer få mens då igen,.

Du skriver att du har blött väldigt mycket och att du inte tror att det går mer. Har du pratat med mottagningen som skrev ut dina p-piller?, tänker att det kan vara bra att prata med dem och följa upp hur det går.

Varma Hälsningar

Amanda 


Visningar : 2885

Senaste frågorna

Se Alla