user-image
Okänd
Tjej ,17 år

Hej! jag är lite orolig,, det är så att jag har träffat en kille. jga va oskuld innan jag träffade honom och innan vi hade sex( oskyddat) hade jag käkat p-piller ett tag, vi kunde inte ses på ett par veckor pga utlandssemester osv.. så jag käkade inte p piller på et tag sen kom jag hem och skulle börja käka p piller och trodde först jag hade fått men 2 veckor förtidigt men tänkte att det kunde bero på p pillerna men mensen liknar numera bruna flytningar och har pågått i snart 7 dagar …. vad ska jag göra kan det vara klamydia??


SVAR

Hej, och tack för att du skriver till oss med din fråga!

När man äter p-piller är det viktigt att ta dem varje dag och inte göra uppehåll. Om man inte gör det kan mensen bli oregelbunden, men det finns också en risk för att bli gravid. P-piller skyddar inte mot könssjukdomar, men jag kan inte svara på om du fått någon sjukdom eller inte. Jag tycker att du ska boka en tid på din ungdomsmottagning. De kommer att kunna hjälpa dig. Du kan också läsa mer på www.umo.se 

Ta hand om dig!


Visningar : 3200

Senaste frågorna

Se Alla