Proteus: Vissa av kriterierna stämmer visserligen in på mig, men jag visste precis hur jag skulle övertyga min dåvarande, nyexaminerade psykolog att ställa diagnosen, och på den vägen är det.
Vad stämmer inte?
nä
space: Vad stämmer inte?
Nu är visserligen det här inga direkta kriterier utan snarare vanliga kännetecken, men jag tar t.ex. inte saker bokstavligt och har inga problem med att förstå ironi. Upplever mig inte ha större svårigheter än gemene man med att sätta mig in i andra personers sätt att tänka eller att föra ömsesidiga dialoger.
Jag är heller ingen überlogisk robot, utan styrs tvärtom ofta av känslor. Bara några exempel. Känns för jobbigt att rabbla upp allt.
aktivitetsstöd och gå en dag per vecka är inte helt 😉 aspergers har tagit mycket men också gett en hel del!
Nepp 🙂 har inga syndrom över huvud taget 🙂 inte som jag vet om iaf
Carolineelisabeth95:
Nepp 🙂 har inga syndrom över huvud taget 🙂 inte som jag vet om iaf
zionist?
äh, bara fett löjligt o sätta diagnos på allt va fan
Nä
Bombfuckingsäker
jag är professionellt diagnostiserad fråga mig om någon vill veta nåt typ
ja tyvärr