En liten rapport från Pride 2019 i Stockholm

Pride är inte bara en folkfest utan också en manifestation. Det finns Pride på många ställen i världen, men det finns också ställen där det är förbjudet att visa sin kärlek öppet om man är homosexuell till exempel. 

Nu var det ett par veckor sen Pride här i Stockholm. Det som också är en folkfest är också en påminnelse om att HBTQ+ personer fortfarande inte har samma rättigheter i samhället. I Sverige är det kanske inte lika akut som i flera andra länder. I 70 länder världen över är det olagligt att ha sex med någon av samma kön. Och i 5 länder är det straffbart med döden.

Detta är en av anledningarna till att Pride är så viktigt. Att vi som bor i ett land där vi har rätt att demonstrera och där det är lagligt att visa sin kärlek öppet oavsett vilket kön en identifierar sig som, visar att det är en grundläggande mänsklig rättighet.

I år var det över 50 000 personer som deltog i paraden och runt en halv miljon åskådare. Det tycker iaf vi är fantastiskt! Under veckan finns också Pride park där det fanns mat, dryck, underhållning och en hel del företag, organisationer och politiska partier som vill visa sitt stöd.

Källor:

UNHCR FNs flyktingorgan
Svenska Dagbladet
SVT Nyheter

💬 “Det är väldigt lockande i början…” – nytt projekt om sexuell exploatering online

I sociala medier pratar många om sugardejtning, OnlyFans och “snabba pengar”. Vissa profiler berättar öppet om att sälja bilder, eller om hur unga tjejer “tjänar pengar på sin kropp”. Samtidigt finns en växande “manosfär” där kvinnor beskrivs som varor. Det här påverkar hur unga ser på kropp, makt och sexualitet och riskerar att normalisera sexuell exploatering.

Skriv en kommentar

Your email address will not be published.

🎟️ Svara på enkät – vinn biobiljetter!

Är du mellan 15–19 år? Vi vill veta vad du tycker!
Svara på några snabba frågor och ha chans att vinna ett presentkort på 300 kr till Filmstaden.


👉 Till enkäten!