Nakenbilder och Snapchat går inte ihop

När ska alla fatta att det man lägger ut på internet stannar där?

Även om det är ditt ”privata” konto och bara dina vänner följer det, borde det väl vara allmän kännedom att man inte kan lita på folk? Och även om man litar på sina vänner, kan man aldrig vara för säker.

Överallt jag tittar sprids saker som enligt mig inte hör hemma på Instagram. 
När jag hade Snapchat var det bara att klicka på någons My Story och få upp minst en toppless bild. På Snapchat är det hur lätt som helst att ta en screenshot. Detsamma gäller Instagram, där utmanande danser i underkläder ses då och då. Visst, alla får göra som de vill. Men det rör sig nedåt i åldrarna och majoriteten är inte medvetna om riskerna. 

”Det är bara att ta bort bilden”. Men vem vet vem som kan ha hunnit sprida den? 
Visst, lägg ut vad du vill, men var åtminstone medveten om vad som kan hända.

💬 “Det är väldigt lockande i början…” – nytt projekt om sexuell exploatering online

I sociala medier pratar många om sugardejtning, OnlyFans och “snabba pengar”. Vissa profiler berättar öppet om att sälja bilder, eller om hur unga tjejer “tjänar pengar på sin kropp”. Samtidigt finns en växande “manosfär” där kvinnor beskrivs som varor. Det här påverkar hur unga ser på kropp, makt och sexualitet och riskerar att normalisera sexuell exploatering.

Lucella

Verksamhetsansvarig för Ungdomar.se

Skriv en kommentar

Your email address will not be published.

🎟️ Svara på enkät – vinn biobiljetter!

Är du mellan 15–19 år? Vi vill veta vad du tycker!
Svara på några snabba frågor och ha chans att vinna ett presentkort på 300 kr till Filmstaden.


👉 Till enkäten!